آثار آیت الله ممدوحی(ره)

تقریر دروس آیات الله ممدوحی

توضیح کتاب:

در نوشتار حاضر طی چهار بخش پایه‌های اصلی معارف الاهی تحلیل گردیده که بدین قرارند: “جهان‌بینی که خود از سه فصل جهان هستی، دنیا و آخرت و انسان و جهان تشکیل یافته است”، “انسان شناسی که از چهار فصل انسان و ابعاد وجودی او، ویژگی‌های ذاتی انسان، علم النفس، و انسان شناسی اسلامی تشکیل شده است”، “کمال شناسی انسان، که دارای پنج فصل کلیاتی درباره تکامل، ابعاد کمال انسانی، آخرین مرحله کمال، تربیت و رشد اخلاقی و فلسفه دعا در اسلام است” و “مکتب اسلام که از سه فصل کلیاتی درباره مکتب اسلام، خداشناسی و هدایت و رهبری تشکیل شده است”.

تقریر دروس آیات الله ممدوحی

تنظیم و گردآورنده: محمدمهدی قائمی‌امیری

ناشر: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

موضوع: کلام و عقاید   |  سال چاپ: 1383
زبان: فارسی          |       رده‌بندی دیویی: 297.466
نوبت چاپ: 1         |       تیراژ: 1000 نسخه
تعداد صفحات:272 |      قطع و نوع جلد: رقعی (شومیز)
وزن: 280

 

اگر قصد خرید را دارید، کلیک کنید 

 

نام کتاب: لواء حمد

وزن

345 گرم

ناشر

تست

نوع جلد

شونیز

گردآورنده

آیت الله ممدوحی

سال

1399

توضیحات

ساختار کتاب: به این مناسبت بنابر هفت آیه این سوره به هفت بخش تقسیم شده است. در بخش اول به آیه بسم الله الرحمن الرحیم پرداخته و در زیر این بخش دیدگاه مرحوم علامه طباطبایی و دیدگاه مرحوم امام خمینی، بررسی و  ادامه نیز معانی بسم الله بیان شده است.

بخش دوم، تفسیر آیه الحمدلله رب العالمین است و در این بخش مراتب حمد، مراتب حمد در روایات، ترتیب مقام حمد، بر مرتبه معرفت حامد، مرتبه اعلای حمد، اختصاص حمد به خداوند و مقام محمود در قرآن کریم بررسی شده است.

در بخش سوم آیه الرحمن الرحیم با موضوعات گستره رحمانیت خداوند، رحمانیت خداوند و دنیای کافران و ملحدان، محدوده رحیمیت خداوند به همرا نقل کلامی از علامه طباطبایی تفسیر شده است.

در بخش چهارم نیز آیه مالک یوم الدین بر اساس ریشه کلمه مالک، مالک از اسماء الهی، اقسام مالکیت، رابطه اشراقی خداوند با خلق، دلیل مالکیت اشراقی خداوند و قانون علیت و معلولیت شرح داده شده است.

نویسنده آیه پنجم، ایاک نعبد و ایاک نستعین را در بخش پنجم بر اساس موضوعات راز تقدم ایاک بر کلمه نعبد، مراتب بندگان در بندگی، آداب بندگی، انحصار یاری از خداوند و گستره استعانت تفسیر کرده است.

در بخش ششم به آیه اهدنا الصراط المستقیم، پرداخته شده و موضوعات مراتب هدایت به صراط مستقیم، هدایت ابتدایی، هدایت پادشاهی، هدایت بر حسب شرح صدر، هدایت بر حسب عبادت، هدایت مقربین و ازدیاد هدایت در آن دیده می شود.

در آخرین فصل آیه مبارکه صراط الذین انعمت علیهم غیر المغضوب علیهم و لا الضالین تفسیر و موضوعات مصادیق و ویژگی‌های اهل صراط مستقیم، وجه درخواست رسول خدا(ص) هدایت به صراط مستقیم، و غضب شدگان و گمراهان بیان شده است.

زنبیل خرید